Genel

Tarımda Adil Rekabet

Posted at 09 Aralık 2014 » By : » Categories : Genel » 0 Comment

Herkese Merhabalar.
Yine Aydın ve yine gürültülü sokakların sessiz kalmaya çalışan insanları. Duyarsızlık kapımızı çalmış da emeklilik sandığını kucağımıza atıvermiş sanki… Herkes kendi saltanatını kurma çabasında. Çevremize dikkatli baktığımızda, her kulvarda ayrı bir çekişme görebilirsiniz. ‘Tarım şehri’ diye anılan Aydın’ın bu alandaki sorunlarına değinecek olursak, sektörler arasında bir dayanışma imajı oluşturmaktansa kendi otoritesinin peşinde koşan bir ayrışma durumu söz konusu haline gelmiş.
Tarım makinaları sektörü de bunun bir örneğidir. Modern tarıma dayalı oluşan düşünce yapısı arazileri ve dolaylı yönden tarım ekipmanlarının da büyümesine sebep verirken, oluşan bu içsel rekabet usulsüz üretimi de beraberinde getiriyor. Haliyle oluşan takipsizliğin bedelini çiftçimiz üstlenmiş durumda. Daha uygun ekipman alabilmek için 2. el piyasaya yada imalatının nerede olduğunu bile bilmedikleri tedarikçilere yönelir hale gelmiş. Bu durum tarım makineleri üretiminin kalesi olan Söke’deki imalatçıları zor durumda bırakmakta. Firma sahipleri ‘ekmeğini yemiş’ olarak tabir ettikleri makinaların piyasada devir daim yapmasının ekonomik kaybı doğurduğu gibi, üretimi de kısıtladığını dile getiriyor.
Gereken hassasiyeti oluşturmak için Kırsal Kalkınma destek birimlerinin verdiği hibeler çiftçinin bir nebze yüzünü güldürse de rakamlar ortada. Aydın genelinde 5 bin 843 kişi makine ekipman hibe desteği başvurusunda bulunurken, 938 kişi bu durumdan faydalanmıştır. Bu da yüzde 16’lık bir dilime tekabül eder.
Peki bu düşüncenin önüne geçilmesi için ne yapılması gerekir?
Öncelik olarak üretime engel teşkil eden bir anlayışı yozlaştırarak seyrinin devam edilebilmesi için politik bir düşünce yapısı oluşturmak ve bunu hayata geçirmek gerekir. Bu hakkın denetlenmesi hususunda gereken ehemmiyetin gösterilmesi için ayrı bir parantez açılmalıdır ve en önemlisi çiftçilerin özel bir bilgilendirilme ışığında daha ulaşılabilir yol izlenilmesi gerektiğini de vurgulamak gerekir.
Halk arasında bunu örnekleyen bir cümleyle yazıma son vermek istiyorum.
“Çiftçi kazanmalı ki, tarım ayakta kalabilsin”

Comments are closed.